تمیز کردن کفش

چگونگی تمیز کردن کفش ها براساس نوع و ظاهرشان

نگاهی به کفش‌های خود بیندازید، آیا نیازمند تمیز شدن هستند؟ به جز کفش های تیره کفش های رنگی رنگی هم وجود دارند که نیاز به تمیز شدن دارند، کفش هایی با جنس های خاص نیز برای تمیز شدن نیازمند یک شیوه صحیح پاکسازی هستند تا حداکثر کارایی را برایتان داشته باشند. آیا هیچ می دانید که تمیز کردن کفش ها به شیوه صحیح عمر و دوام شان را ارتقا می دهد؟

شما با تامین کمی لوازم و چند قدم ساده می‌توانید هر نوع کفش را به راحتی تمیز کنید. فقط توجه داشته باشید که نحوه تمیز کردن کفش ها به جنس شان مرتبط است و نمی توان از یک روش خاص برای تمیز کردن همه ی کفش های دیگر استفاده کرد.

 

نحوه تمیز کردن کفش پارچه ای اصولی

عمده کفش هایی که خانم ها از آن استفاده می کنند و رونق خرید آن در فصل تابستان و بهار بسیار زیاد است، کفش پارچه ای می باشد. کفش‌های پارچه ای می‌توانند شامل صندل، کفش ورزشی، پاشنه بلند یا کف تخت ها باشند. اما بدون توجه به سبک این مدل کفش ها، پارچه روی آن در نهایت کثیف خواهد شد. خواه این پارچه روشن باشد یا تیره. خیلی ها می گویند برای تمیز کردن کفش پارچه ای شستن آن درون ماشین لباسشویی بسیار ایده آل است(!)؛ در حالی که این موضوع دروغی بیش نیست. این یک ایده بسیار بد است، چرا که برخی کفش ها ممکن از چرم هم ساخته شده باشند و تقریبا همه کفش‌ها با چسب دوخته شده‌اند که در برابر آب دوام نخواهند آورد.

به جای جدی گرفتن چنین دروغی برای تمیز کردن کفش پارچه ای باید با دست، مواد شوینده، آب‌گرم، مسواک کهنه و حوله‌های کاغذی اقدام کنید. برای انجام این کار جهت تمیز کردن کفش پارچه ای، یک عدد پارچه را با حوله کاغذی خشک تمیز کنید تا هر نوع گرد و لکه خاکی را از بین ببرید.

در یک کاسه کوچک، یک قاشق چای خوری مایع ظرفشویی را در دو فنجان آب ولرم مخلوط کنید. ادامه کار در این حالت برای تمیز کردن کفش چندان سخت نیست. مسواک را در محلول به دست آمده فرو کنید و بافت پارچه را به آرامی مالش دهید. سعی کنید که فقط آن را مرطوب نمایید. با دانه پارچه کار کنید، کل اطراف کفش را حرکت دهید تا تمامی سطوح پارچه ای به خوبی تمیز شود. برای برداشتن هر گونه باقیمانده مایع، کل کفش را با یک حوله کاغذی مرطوب با آب پاک کنید. ممکن است به چندین حوله برای “آبکشی” تمام کفش نیاز داشته باشید.

حوله کاغذی خشک را بردارید و به کفش‌ها اجازه دهید تا به واسطه گرما و نور خورشید به طور مستقیم خشک شوند. برای اینکه کفش هایتان شکل خود را در حین خشک شدن حفظ کنند، حوله های کاغذی خشک را درون قسمت انگشتان پا یا پاشنه پا قرار دهید تا کفش به فرم اصلی خود خشک شود. از روش تمیز کردن مرطوب روی کفش ‌های مخملی استفاده نکنید. در عوض، با یک برس زبر پلاستیکی جهت تمیز کردن لکه‌ها با یک حلال تمیز کننده خشک عمل کنید.

تمیز کردن کفش پارچه ای

بیشتر بخوانید: پله به پله با مراحل خرید کفش اسپرت زنانه

 

تمیز کردن کفش جیر، چرم نوبوک و کفش‌های چرم نازک شده

کلید نگهداری و تمیز کردن کفش جیر یا هر کفش کتانی سطحی که به بهترین حالت طرح می گیرد، مراقبت منظم است. سطوح باید تا جای ممکن خشک نگه ‌داشته شوند و بعد از هر بار بیرون رفتن گرد و غبار موجود روی کفش، با برس زبر پلاستیکی تمیز شوند. به این واسطه شما می توانید از تجمع لکه های روی کفش جیر یا چرم نوبوک جلوگیری به عمل آورید.

بخش های علامت دار و سطح این مدل کفش ها راه حل جداگانه ای برای تمیز شدن دارند. به این منظور شما می توانید به آرامی با یک مداد پاک کن و سپس برس برای ترمیم و تمیز کردن کفش جیر عمل کنید.

پاک کردن لکه‌های روغنی: روی ناحیه مورد نظر پودر بچه و یا نشاسته ذرت بریزید تا جذب آن شود. بگذارید پودر تا یک ساعت روی لکه بماند و سپس با برس آن را پاک کنید. این عمل را تکرار کنید تا زمانی که همه ترکیب جذب سطح و لکه مورد نظر شود.

لکه‌های مرطوب: برای جذب رطوبت از یک حوله کاغذی یا پارچه استفاده کنید. اجازه دهید کفش به طور کامل و دور از حرارت مستقیم خشک شود. روی آن برس بکشید.
چکمه های پوست گوسفند اغلب دارای پوشش های برشی هستند که حتی از قسمت خارجی نیز کثیف تر می شوند. برای دور نگه داشتن قارچ و کاهش بو، به طور مرتب داخل چکمه‌ ها را با یک حوله و محلول ضد عفونی و آب تمیز کنید. به چکمه ‌های خود اجازه دهید که حداقل ۲۴ ساعت قبل از پوشیده شدن، خشک شوند.

تمیز کردن کفش جیر

 فروشگاه اینترنتی کفش 

 

تمیز کردن کفش هایی با پاشنه های چوب پنبه ای

پس از اینکه پارچه فوقانی یا قسمت چرمی یک تکه کفش را تمیز کردید، وقت آن است که طناب یا چوب‌پنبه را بردارید. یک محلول متشکل از چهار فنجان آب ولرم، یک چهارم فنجان سرکه سفید مقطر و یک قاشق چای خوری روغن زیتون مخلوط کنید. از یک مسواک کهنه و یا پارچه برای تمیز کردن کفش و سطوح آن استفاده کنید. برای پاشنه این مدل کفش ها، اصولا از جنس پارچه ای بند دار رویی شان زودتر کثیف می شوند بنابراین هنگامیکه بتوانید آنها را تمیز کنید عملا بخش اعظمی از روند تمیز کردن کفش را انجام داده اید.

برای اینکه بدانید جهت تمیز کردن بخش پارچه ای این کفش ها چکار کنید می توانید از بخش ابتدایی این مطلب کمک بگیرید. سپس یک حوله را در آب ساده بگذارید تا باقیمانده صابون موجود روی بخش چوب پنبه کفش را آبکشی کنید و به کفش‌ها اجازه دهید تا خشک شوند.

 

تمیز کردن کفش های اسپرت و ورزشی

اغلب کفش‌های ورزشی و اسپرت می‌توانند به سادگی در ماشین لباس‌شویی و یا با یک پاک‌کننده خوب با تمیز شوند. بهتر است در ابتدا برای تمیز کردن کفش های ورزشی بند کفش را جدا کنید و آن را جداگانه بشویید. خاک اضافی را پاک کنید و لکه‌های سنگین بر روی کفش را به پاک کننده آغشته کرده و سپس آنها را با دستمال پاک کنید. هرگز کفش‌های ورزشی را در معرض گرمای شدید خشک‌کن قرار ندهید.

برای کنترل بو و قارچ، کفی داخلی کفش خود را با داروی ضد عفونی‌کننده قبل از شستشو کامل، تمیز کنید تا عملا هم داخل و هم بیرون کفش را شسته باشید. اگر کتانی سفید رنگی دارید که دچار خط و خش شده است می توانید با استفاده از یک لاک سفید رنگ اثر آن را از بین ببرید و به سطحی صاف و یکدست برسید. درست مانند کاری که در حین واکس زدن کفش چرمی جهت تمیز کردن کفش انجام می دهیم.

تمیز کردن کفش های اسپرت

 خرید کفش ورزشی زنانه 

 

نحوه تمیز کردن کفش های چرمی

در مورد کفشهای چرمی، باید بدانید که می توانید با پاک کردن هر لکه یا اثر خاکی با پارچه آغشته به محلول مساوی آب مقطر خنک و سرکه سفید شروع کنید. این کار به ویژه برای حذف هر گونه لکه در زمستان خوب عمل می‌کند. بگذارید کفش‌ها به طور کامل خشک شوند.

برای جای خط و خش موجود روی کفش‌های چرمی طبیعی، از یک واکس استفاده کنید و به سادگی آنها را از بین ببرید. اگر واکس ندارید که از یک پارچه نرم کمک بگیرید. آن را با آب خیس کرده و در مقدار کمی جوش‌شیرین فرو کنید. به آرامی ناحیه خراش دیده را ماساژ داده و باقیمانده را با یک دستمال تمیز پاک کنید. اجازه دهید کفش خشک شود و سپس دوباره با یک حوله تمیز آنرا از اثر پاک سازی به واسطه جوش شیرین پاکسازی نمایید.

برای پارچه های روی کفش های چرمی، آن ها را با ژله نفتی آغشته کرده و با یک پارچه تمیز کنید. اگر می خواهید درخشش موجود روی آن بیشتر شود از یک شیشه پاک کن و یک پارچه نرم کمک بگیرید و سطح آن را برق بیندازید.

تمیز کردن کفش های چرم

 

تمیز کردن کفش روشن آسان است یا کفش تیره؟

اگر نگاهی به روش های تمیز کردن کفش ها بر اساس جنسیت مختلف آن بیندازیم متوجه می شویم که کفش های سفید با اینکه لکه ها و رنگ های مختلف را به همراه خاک موجود روی سطح شان بهتر نشان می دهند اما عملاً برای استفاده روزمره آسانتر هستند و می توان با چند متد خانگی به همراه یک مسواک آنها را تمیز نمود. با اینکه تمیز کردن کفش های تیره تر کمی آسانتر است و البته که عملاً رنگ و لکه ها را چندان به چشم نمی آورند اما پروسه تمیز کردن آنها یا از بین بردن خط و خش روی شان کمی دشوار تر از کفش های سفید است.

اگر حتی زمان تمیز کردن کفش و خشک کردن کافی نمونه های رنگ روشن را نداشته باشید می توانید با متد های حذف جای خط و خش و لکه های ثابت که به موقع تمیز نشده اند، آنها را به یک جفت کفش نو تبدیل کنید.

 

جمع بندی نهایی مطلب

اکثر کفش هایی که ورزشی یا پارچه ای هستند به واسطه آب و صابون تمیز و یکدست خواهند شد و نیازی نیست تا از ماشین لباسشویی برای تمیز کردن کفش ها استفاده شود. با این حال، یکی از جمله کفش هایی که بدون هیچ مشکلی در ماشین لباسشویی تمیز می شوند ال استار ها هستند. توجه داشته باشید که پروسه خشک شدن تمیز کردن کفش، نباید زیاد طول بکشد تا در عمر و زیبایی آن تاثیری نداشته باشد.

برچسب‌ها:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *