شخصیت شناسی از روی انتخاب لباس افراد

شخصیت شناسی از روی انتخاب لباس افراد

لازم نیست تا فردی تابع مد دنیای پوشاک، یا دنبال کننده‌ی هفته مد لندن باشید تا از اهمیت انتخاب لباس در قرن بیست و یکم آگاه باشید. لباس‌ هایی که ما می‌پوشیم، سیگنال‌های قدرتمندی را به دیگران می فرستند و تصویر هایی از آن چیزی هستند که دوست داریم به دیگران نشان دهیم. انتخاب لباس آقایان و خانم ها، نوعی فریاد زدن شخصیت فرد، در جمع افراد آشنا یا غریبه ها محسوب می شود. چند نفر از ما واقعا روان‌شناسی این که چطور مردم در خیابان، انتخاب لباس های ما را تعبیر می‌کنند را درک می‌کنیم و این که این برداشت ها چطور ممکن است با آن چه که ما به آن‌ها منتقل می‌کنیم، تفاوت داشته باشد؟

مجموعه‌ای از بررسی‌های روان‌شناختی با آزمایش‌های مختلف، تاثیر واقعی انتخاب لباس را بر روشی که ما یکدیگر را درک و قضاوت می‌کنیم، نتایج شگفت‌انگیزی را ارائه می کنند. آن‌ها حتی نشان می‌دهند که چگونه ادراکات ظریف در درک انتخاب لباس می‌توانند بر توانایی ما برای جذب یک دوست یا پارتنر، تاثیر بگذارند.

 

نادیده گرفتن رفتارهای کلیشه‌ای در انتخاب لباس

برخلاف تصور کلیشه‌ای مونث بودن، برای توجه به انتخاب لباس، یا ست کردن لباس، آرایش و اکسسوری ها، هستند مردانی هم که به این موضوع حتی بیش از پیش اهمیت می دهند. برخلاف باورهای رایج، مردان اغلب نسبت به زنان آگاهی و توجه بیشتری به مفهوم لباس خود و ظاهری که با آن در ملاء عام دیده می‌شوند، دارند.

بنابراین، ما باید اهمیت انتخاب لباس را صرف‌ نظر از جنسیت خود درک کنیم. چه مرد باشید و چه زن، انتخاب لباس و پیروی از مد می‌تواند بر بسیاری از جنبه های پوشش تاثیر بگذارد. احساسی که شما به دیگران منتقل می‌کنید و به نوبه خود، روشی که مردم نسبت به شما اتخاذ می‌کنند نیز در این امر دخیل است. حتی پوشیدن یک دست لباس برای یک محیط خاص (مثل مصاحبه شغلی) تا حد زیادی موفقیت شما را افزایش خواهد داد.

 

چرا لباس‌ها مهم هستند: لباس‌هایتان در مورد شما چه می‌گویند؟

ست کردن لباس ‌ها هیچوقت به اندازه امروزه، به عنوان یک جزء مهم از “تعریف” شخصیت ما تاثیر گذار نبوده و نیستند. تنها در نتیجه پیشرفت‌های فنی در طول قرن‌ها، انتخاب‌های سنجیده و کامل اهمیت ویژه ای پیدا کرده اند.

در تمدن‌های اولیه، هدف اصلی لباس پوشیدن گرم شدن بود، اما امروزه اینگونه نیست. لباس‌ها از یک دارایی عملی به یک نشانگر اجتماعی توسعه یافته‌اند: «آن‌ها بر روشی که ما خودمان را می‌بینیم تاثیر می‌گذارند. آن‌ها به ما کمک می‌کنند تا در روشنایی واضحی که می‌خواهیم در آن قرار داشته باشیم، دیده شویم و همچنین شخصیت و وضعیت اجتماعی خود را ارتقا دهیم.»

در بسیاری از جوامع، انتخاب لباس نشان دهنده ثروت و سلیقه شخصی است. به عنوان مثال، جورج تیلور (اقتصاددان) نظریه جالبی در این رابطه دارد. او اظهار می کند که وقتی کشوری وارد رکود اقتصادی می شود و عادتهای سختگیرانه را اتخاذ می کند، زنان معمولاً نسبت به انتخاب لباس های بلند تر و اندامی تر در طول زمان های معمول توجه بیشتری نشان می دهند. در صورتی که این موضوع در زمان شکوفایی اقتصادی به ترجیح انتخاب لباس های کوتاه تر منتهی می شود!

یک تاثیر کلیدی دیگر بر مفهوم انتخاب لباس ما نتیجه میلیون ها سال توسعه است. توانایی ما برای خرید و پوشیدن لباس یک مزیت معادل را به ما می‌دهد، که می‌توانیم خود را از یک جمعیت متمایز کنیم و فردیت مان را در تلاش برای پیدا کردن دوست، نزدیک کردن همکار و پیدا کردن یک هم صحبت نشان دهیم. در حالت بالعکس، ما ممکن است از لباس برای ادغام شدن در یک جمعیت استفاده کنیم و فردیت خود را با اصول صحیح لباس پوشیدن پنهان نماییم.

بیشتر بخوانید: آشنایی با ترند های استایل 2020 در تمامی فصول

 

ست کردن لباس ها

 

انتخاب لباس و جلوه کردن در جمع

ضرب‌المثل جالبی وجود دارد که می گوید: “dressing to impress”. یعنی «طوری لباس بپوشیم که دیگران را تحت تاثیر قرار دهیم»؛ طبق آن، ما در مورد روانشناسی انتخاب‌های لباس در ارتباط برقرار کردن میان دیگران چه می‌دانیم؟

در درجه اول، بیایید ایده اینکه چطور می‌خواهیم دیگران را تحت‌تاثیر قرار دهیم را در نظر بگیریم. یک مطالعه در دانشگاه نبراسکا، بیش از ۹۰ مرد و زن را با توجه به روشی که آن‌ها شریک بالقوه خود را در طول تاریخ تحت تاثیر قرار می‌دهند، مورد بررسی قرار داد. محققان دریافتند که هر دو جنس تمایل به استفاده از انتخاب لباس های بهتر در هنگام دوست‌یابی دارند اما برای اهداف مختلف.

یک عامل دیگر در انتخاب لباس، روشی است که در آن مردان و زنان رنگ‌های مختلف را درک و تفسیر می‌کنند. در یک آزمایش، محققان از مردم با لباس‌های رنگی متفاوت عکس گرفتند و سپس از شرکت کنندگان خواستند تا جذابیت آنها در عکس‌های حاصل را اعلام کنند. آن‌ها دریافتند که رنگ پوشاک، جذابیت مردان و جذابیت زنان را بسیار تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. جالب است بدانید که، رنگ لباس بر قضاوت زنان نسبت به زنان دیگر تاثیر گذار نبود، در صورتی که مابین مردان نسبت به هم جنس خودشان، تاثیر مهمی داشته است.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید مدل بلوز زنانه برای مشکل پسند ها

 

 خرید اینترنتی لباس زنانه شیک 

 

تاثیر رنگ و نوع لباس در توضیح شخصیت افراد

در آزمایش ذکر شده در قسمت قبل، معین شد که لباسهای قرمز باعث می شود كه شركت كنندگان جذابیت بیشتری در مقایسه با زمانی که لباس هایی با رنگهای دیگر می پوشند، داشته باشند. این موضوع مابین زنان و مردان بسیار تاثیر گذار بوده است. اما برای انتخاب لباس موارد دیگری هم مورد توجه است. از جمله اینکه:

  • پوشیدن لباس های بی ربط به هم و ناهماهنگ ما را شخصی غیر قابل اعتماد (از هر منظر) نشان می دهد.
  • انتخاب لباس های رسمی در هر مکان، ما را شخصی جدی به چشم دیگران، ارائه می دهد.
  • انتخاب لباس های مارک دار از مادی بودن افراد سرچشمه می گیرد و اکثریت بر این موضوع اتفاق نظر دارند.
  • همانطور که در بخش های قبلی ذکر شد شما می توانید به کمک یک لباس خودتان را در جمع بولد کنید و تنها راه انجام این کار پوشیدن لباس های زرق و برق دار است.
  • تکراری لباس پوشیدن، از درونگرا بودن افراد سرچشمه می گیرد.
  • از نظر برخی دیگر هم پوشیدن لباس های اسپرت نشانگر این است که شما شخصی ورزش دوست بوده و به سلامت تان اهمیت می دهید.

با این حال، هیچ کدام از موارد گفته شده روی یک سنگ حک نشده اند و از این رو یک قانون کلی به حساب نمی آیند. اما توجه به اصول صحیح لباس پوشیدن به شکل هماهنگ و مناسب، شما را شخصی منظم و دوست داشتنی جلوه خواهد داد.

 

برچسب‌ها:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *