خرید آنلاین بی‌دغدغه و ایمن با رمز پویا | مجله بانی استایل

خرید آنلاین بی‌دغدغه و ایمن با رمز پویا

از نیمه دوم دی ماه سال 1398 فعال کردن رمز پویای کارت های عابر بانک به جای رمز دوم ثابت و ایستا برای جلوگیری از کلاهبرداری و خرید های اینترنتی ریسک پذیر طراحی شد. از آن زمان به بعد بسیاری از مردم ملزم به دریافت اپلیکیشن و راه اندازی امکان تولید رمز دوم پویای 120 ثانیه ای یا امکان دریافت رمز پویا دوم از طریق پیامک شدند.

دلیل اصلی به وجود آمدن رمز پویا در خرید های اینترنتی امکان استفاده بهتر مشتریان و عدم ایجاد فرصت کلاهبرداری برای کسانی بود که به واسطه روش های مختلف کلاهبرداری اینترنتی اقدام به استخراج اطلاعات کارت کرده و با کمک رمز ایستا دوم حساب شخص را خالی می کردند. رشد کلاهبرداری های اینترنتی باعث شکل گیری رمز دوم پویا شد و به بسیاری از افراد در هنگام خرید اینترنتی یا دیگر تراکنش هایی که به رمز دوم نیازمند هستند اجازه داد تا با خیال آسوده تر اقدام به خرید یا انتقال پول نمایند.

 

چگونگی فعال کردن رمز پویا دوم

همانطور که بهتر می دانید مهم ترین بخش خرید اینترنتی که اجازه برداشت پول و ریختن آن به حساب یک فروشگاه اینترنتی را شامل می شود، رمز دوم است. بعد از روی کار آمدن و گسترش خرید های اینترنتی رمز دوم همچون رمز اول کارت های اعتباری به انجام تراکنش های بهتر و سریعتر کمک می کرد؛ تا اینکه رمز دوم پویا روی کار آمد.

استفاده از رمز پویا دوم اگر چه برای بسیاری از افراد دشوار است اما مراحلی سهل و آسان دارد. فعال کردن رمز پویا دوم در ابتدا از طریق یک دستگاه ATM و سپس با نصب اپلیکیشن مورد نظر ( هر بانک به طور جداگانه) روی گوشی های هوشمند صورت می گیرد. در صورتیکه شخصی از موبایل هوشمند استفاده نکند می تواند از طریق رمز دوم پویای پیامکی و ارسال کد مورد نظر به سرشماره اختصاص داده شده توسط بانک رمز دوم متغیر خود را دریافت نماید.

این اعداد و ارقام و اپلیکیشن ها اگر چه با هم تفاوت های مشخصی دارند اما نحوه فعال سازی همه آن ها یک روتین عمومی دارد. به طبع شخصی که دارای چندین کارت عابر بانک است باید طبق دستورالعمل بانک صادر کننده کارت عمل کند تا رمز دوم مورد نظرش را دریافت نماید.

 

بروز مشکل در دریافت رمز پویا

با اینکه رمز پویا برای تسهیل نمودن انجام خرید های اینترنتی یا جابجایی پول و خرید شارژ آنلاین و غیره روی کار آمده است اما باز هم بسیاری از افراد که اطلاع دقیق و روشنی از عملکرد این نوع رمز ندارند، مشکلاتی را برای دریافت رمز دوم پویا تجربه می کنند؛ که چندان دور از انتظار نیست. با اینکه اظهار می شود گسترش و امکان تسهیل فرآیند های خرید اینترنتی به واسطه رمز پویا نیاز به فرهنگ سازی بهتر و فراهم کردن زیر ساخت های لازم را دارد اما تا کنون بسیاری از مردم توانسته اند با رشد آگاهی از فعالیت های سایت های اینترنتی خرید بهتر و بدون مشکلی را تجربه کنند. آمار جرائم اینترنتی مرتبط با این موضوع پس از روی کار آمدن رمز دوم پویا در حد 55 درصد کاهش داشته است و این موضوع نشان دهنده قدرت عملکرد این بستر و تسهیل خرید اینترنتی شده است.

بسیاری از سوء استفاده های پیش آمده نظیر نصب اپلیکیشن های دیگر ( غیر از اپلیکیشن هایی که توسط بانک توصیه به نصب می شوند)، برای بسیاری از افراد سودجو می تواند فرصتی باشد تا اطلاعات کارت افراد را دریافت کرده و مجدداً اقدام به کلاهبرداری کنند. بنابراین هرگونه پیام موجود در شبکه های مجازی و یا پیامک های غیر معمول را نباید جدی گرفت. در صورتی که طبق آموزش ارائه شده در سایت هر بانک پیش بروید به هیچ برنامه یا شماره دیگری برای ارسال و درخواست رمز پویا دوم نیازی نخواهید داشت.

 

آیا رمز پویا به طور خودکار قابل فعال شدن است؟

این رمز توسط بسیاری از بانک ها بدون اینکه خود مشتریان نیاز به فعال سازی آن داشته باشند، قابل فعال کردن می باشد. اما در صورتی که ملزم به فعال سازی دستی رمز پویای خود هستید راه حل ساده آن مراجعه به دستگاه های خودپرداز است. در کنار اکثر دستگاه های خودپرداز موجود در سطح شهر اینفوگرافی یا یک بنر نسبتا کوچک برای سهولت کار مرحله به مرحله فعال سازی قرار داده شده است که می توانید طبق الگوریتم موجود در آن پیش بروید و به نتیجه بهتری دست پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه به یک فروشگاه اینترنتی اعتماد کنیم؟

 

آیا می توان شماره موبایل را برای ارسال رمز پویا پیامکی تغییر داد؟

یک استراتژی مناسب و بهینه بانک ها که قبلا باعث سودجویی افراد بود، امکان تغییر شماره همراه تنها به واسطه مراجعه به شعبه بانک و تغییر شماره با هویت و امضا فرد صاحب حساب بوده است. این کار بستری را ایجاد می کند تا هیچ شخصی به جز شما نتواند از هیچ طریقی شماره همراه اعلام شده در حساب را تغییر داده و روند ارسال پیامک یا نصب اپلیکیشن روی موبایل را هک کند. به این واسطه بسیاری از اطلاعات تنها در گوشی شما ذخیره خواهد شد. به عنوان مثال رمز دوم های پویایی که از طریق اپلیکیشن دریافت می شوند از قبل نیاز به اختصاص یک رمز دیگر دارند.

این برنامه ها همچون دیگر اپ های رایج روی موبایل در هر مرتبه ورود نیاز به وارد کردن رمز دارند و به این واسطه اگر گوشی شما سرقت شده یا گم شود هیچ شخصی به جز خود شما نمیتواند به این اپلیکیشن وارد شده و توانایی برداشت از حسابتان را داشته باشد. البته بسیاری از افراد از رمز پویا اول نیز استفاده می کنند که همین موضوع امنیت بیشتری را در صورت گم کردن کارت یا برداشت اطلاعات آن توسط کلاهبرداران در حین کشیدن کارت در دستگاه پوز به ارمغان می آورد.

 

عدم نیاز به اینترنت برای درخواست رمز پویا

بسیاری از اپلیکیشن های قابل نصب برای تولید رمز پویای کارت های بانکی شما به اینترنت نیاز ندارند. در این صورت محدودیت خاصی برای راه اندازی این اپلیکیشن ها جهت دریافت رمز دوم یا رمز اول نخواهید داشت. با اینکه اظهار می شود که حالت پیامکی رمز پویا بهتر از روش اپلیکیشن عمل می کند اما با این حال شما می توانید بسته به سهولت دسترسی و راه اندازی یک یا هر دو مورد ذکر شده، از خدمات بانکداری نوین امروزی استفاده نمایید. توجه داشته باشید که اطلاعات وارد شده مانند رمز اپلیکیشن بانک برای تولید رمز پویا تنها باید در اختیار شما باشد و نه هیچ شخص دیگری. چرا که این موضوع نیز ممکن است مسبب کلاهبرداری های دیگری به این واسطه شود.

 

رمز پویا حساب شما را ایمن می کند؟

درست است که از ابتدا اشاره کردیم که رویکرد اجرایی نمودن رمز دوم و یا اول پویا برای تضمین خرید و برداشت پول اینترنتی بهتر و بدون ریسک است؛ اما افزایش اطلاعات در این زمینه به شما کمک می کند تا از سودجویی برخی افراد که از اطلاعات محدود دیگران برای کلاهبرداری استفاده می کنند، دوری کنید. به طبع پیگیری اطلاعات و اخبار در این زمینه برای اقشار مختلف مردم بسیار مفید خواهد بود.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *